środa, 23 listopada 2016

Kochajmy polskie tradycje!

   Zbliżają się najpiękniejsze w polskiej tradycji święta, czyli Boże Narodzenie.
Przypadają one w okresie, kiedy kończy się jesień w najbardziej niekorzystnej odsłonie szaro-burej, a zaczyna zima, która nie zawsze się spieszy, by sypnąć białym puchem i rozjaśnić wszechobecne czernie i szarości.
   Ci, którzy chcą celebrować adwent przygotowują kalendarze adwentowe, szykują wieńce, ozdoby choinkowe i odliczają dni do Bożego Narodzenia, ale są też i tacy, którzy chcą uciec od tego zgiełku, zamieszania oraz samych świąt i szukają ofert w biurach podróży, by uciec gdzieś daleko i miło, bez wysiłku spędzić ten okres w jakimś przyjemnym miejscu.
Nie martwi ich to, że w wigilię nie zjedzą karpia, barszczu z uszkami i innych tradycyjnych polskich potraw. Twierdzą, że to strata czasu, nuda i mają dosyć tej świątecznej celebry!
   Ja myślę, że wiele tracą! Tracą swoje korzenie, coś co nas Polaków wyróżnia spośród innych nacji czyli polską tradycję.
   Jakże jednostajne i nudne byłoby nasze życie, gdyby nie różne święta i tradycje! Dni zlewałyby się w jeden monotonny ciąg, a tak mamy na co czekać, do czego tęsknić, a ile wprowadzają kolorów do szarej codzienności, zapachów, niespodzianek!   Każdy naród ma swoje tradycje i tymi także się od siebie różnimy, pięknie różnimy! Dlatego świat jest taki fascynujący i barwny!
  Tradycje zwierają w sobie elementy historii, dlatego takie ważne jest, by je pielęgnować! Śpiewamy te same kolędy, które śpiewali nasi przodkowie, to tworzy niezwykłą więź międzypokoleniową, a nici tej więzi nikną gdzieś w odległej przeszłości ...
   Tradycje budują naród, przykładem jest naród amerykański, który powstał ze zlepka różnych nacji, a dziś ma całkiem własne tradycje na przykład pieczenie indyka z okazji Święta Dziękczynienia.

   Kochajmy więc nasze polskie tradycje i pielęgnujmy!

7 komentarzy:

 1. W pierwszej kolejności składam Ci najserdeczniejsze życzenia imieninowe.
  Odnośnie świąt jestem za tym aby kultywować nasze zwyczaje. Dziwią mnie osoby wyjeżdżające gdzieś, gdzie nie ma nic co by przypominało nasz kraj. Ja chętnie wyjechałabym ale tylko gdzieś do leśniczówki lub na Podhale.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj dowiedziałąm siez Bloga Basi Wójcik, jak masz na imię (a dawno już chciałam Cię o to zapytać!) A wiec wszystkiego najlepszego, Basiu! Bądż szczęsliwa w dzień swojego święta, i jutro i pojutrze, ile sie,tylko da!:-))
  A święta? Daleko jeszcze do nich. A u nas w dziczy pod lasem daleko też od zgiełku i reklam wszelakich. Przyją te świeta jak co roku. Jakie będą? Zobaczymy. Na pewno wzruszajace, jak zawsze, ale w tym roku trochę inaczej...

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze życzenia Ci składam:)))))święta lubię i bardzo celebruje,nie chodzi o wydanie mnóstwa pieniędzy czy uginające się stoły:)))lubię świąteczny klimat,dekorację i potrawy:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię te nasze święta... Coś w sobie mają:))

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie w domu przestrzega się tradycji świątecznych. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń